1. Kreatory

Do wprowadzania nowych danych i edycji już istniejących służą kreatory, czyli sekwencje wywoływanych jeden po drugim formularzy ekranowych. Znakomicie ułatwiają one pracę, prowadząc operatora „za rękę” przez złożony proces uzupełniania informacji. Korzystanie z kreatorów przypomina odpowiadanie na pytania ankietera przypadku, gdy kolejne części ankiety zależą od udzielonych wcześniej odpowiedzi. Podobnie jak respondent nie musi orientować się w całej złożoności ankiety, tak i operator systemu Berberis nie musi troszczyć się o logikę wprowadzania danych. Kreatory wyręczają go w tym, sprawiając, że nawet osoby początkujące mogą bez trudu sprawnie posługiwać się programem.

Działanie wszystkich kreatorów jest bardzo podobne, dlatego zostanie omówione na jednym przykładzie – wprowadzania do bazy informacji o nowym kontrahencie.

Po uruchomieniu kreatora Nowego kontrahenta, program wyświetla formularz (rysunek), przy pomocy którego możemy rozpocząć wprowadzanie danych.


Kliknij aby powiększyć

 

Z lewej strony formularza widoczne jest okno nawigatora, w którym można śledzić postęp kreatora. Etap, na którym się znajdujemy, oznaczony jest krótką, zieloną strzałką i  pogrubioną czcionką.

Na każdym formularzu poszczególne pola wypełnia się w dowolnej kolejności, a do następnego formularza przechodzi się po naciśnięciu przycisku Dalej (por. niżej). Można także wybrać dany etap bezpośrednio z okna nawigatora, z pominięciem etapów pośrednich, klikając myszką w jego nazwę. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy pominięte zakładki nie zawierają pól obowiązkowych (zaznaczonych czerwonym kolorem). Po otwarciu kreatora nowego kontrahenta w trybie edycji, zawsze jest możliwe wybieranie poszczególnych etapów z pominięciem pośrednich, co usprawnia wprowadzanie zmian w zapisanych wcześniej danych.

W wyjątkowych przypadkach wprowadzenie niektórych danych wiąże się z uruchomieniem z poziomu kreatora dodatkowego formularza zewnętrznego. Przykładem może być dodanie nowej nazwy miejscowości podczas wprowadzania adresu kontrahenta do bazy. Miejscowość musi zostać przypisana do określonego województwa (regionu), a województwo do kraju. Z uwagi na złożoność całej procedury, konieczne jest użycie formularza zewnętrznego. Po jego wypełnieniu i zamknięciu następuje automatyczny powrót do wyjściowego kreatora.

Uwaga: W lewym, dolnym rogu każdego kreatora znajduje się ikona otwierająca tzw. schowek systemowy. Jest to bardzo prosty notatnik, do którego można zawsze skopiować potrzebne informacje, a następnie użyć ich w przyszłości.


 

Nasz portal instaluje pliki ciasteczek (cookies) – tutaj dowiesz się o nich więcej. Przeglądając te strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas wspomnianych plików.

When browsing our webpages you accept cookies from this site