1.2. Wprowadzanie danych

Wprowadzanie danych odbywa się zgodnie z kilkoma obowiązującymi w całym programie zasadami. Poniżej zostały opisane wszystkie typy pól występujące na formularzach.

Pola wypełniane poprzez wpisanie dowolnego tekstu lub cyfr

Po ustawieniu kursora w pustym polu (rysunek) rozpoczynamy wpisywanie danych.


 

Pola wypełniane poprzez wybór wartości z rozwijanej listy  

Po naciśnięciu przycisku down.gif, który rozwija listę danych (rysunek), można wybrać właściwą nazwę przez zaznaczenie jej myszką lub bezpośrednio w polu listy wpisać poszukiwaną pozycję (w trakcie pisania kolejnych liter, program będzie automatycznie odnajdywał odpowiednie słowo). Należy pamiętać, że w polu mogą znaleźć się tylko wartości pochodzące z listy, dopisanie jakichkolwiek innych pozycji jest niemożliwe.


  

Pola uzupełniane poprzez przenoszenie między listami 


 

Pola te (rysunek) uzupełnia się zaznaczając wybraną pozycję w lewym oknie i przesuwając ją przyciskiem strzałki  do prawego. Z prawego okna można usunąć wybraną pozycję przyciskiem strzałki .


Pola uzupełniane przy użyciu przycisku Dodaj

Polecenie Dodaj (rysunek) przenosi do tabeli, z której można wybrać dowolną pozycję za pomocą przycisku Wybierz lub dwukrotnie klikając na konkretny wiersz. Wybrana pozycja zostanie dodana do tabeli znajdującej się w formularzu kreatora.


Kliknij aby powiększyć

 

W uzasadnionych przypadkach tabele dopuszczają możliwość wielokrotnego wyboru (multiselekcji), którego dokonuje się w sposób standardowy dla aplikacji Windows, tzn. klikając myszką na określone pozycje i jednocześnie trzymając wciśnięty klawisz CTRL. Aby wybrać kilka pozycji, znajdujących się jedna pod drugą, wystarczy kliknąć na pierwszą z nich, a następnie na ostatnią, wciskając jednocześnie klawisz SHIFT.

 

Pola nieedytowalne

Pola te (rysunek) wypełniane są przez system i mają dla operatora znaczenie wyłącznie informacyjne. Nie można ich edytować. Nazwy tego rodzaju pól mają kolor granatowy i zakończone są dwukropkiem.



Pola przycisków radiowych

Pola te (rysunek) uzupełnia się przez zaznaczenie pozycji odpowiadającej żądanej wartości (możliwy jest wybór tylko jednej wartości).


 

Pola zaznaczeń

Pola (rysunek) te uzupełnia się poprzez zaznaczenie pozycji odpowiadających żądanym wartościom (możliwy jest wybór wielu wartości jednocześnie).


 

Przełączniki dwupozycyjne

Przełączniki dwupozycyjne (rysunek) służą do wyboru jednej z dwóch dostępnych opcji, stanowiąc tym samym alternatywę dla szczególnego przypadku pól uzupełnianych przy użyciu kropki. Przestawia się je za pomocą kliknięcia, bądź też przesuwając myszką suwak. Aktywna jest zawsze ta opcja, którą w danej chwili widać na przełączniku.


 

Pokrętła

Pokrętła (rysunek) służą do wyboru jednej z kilku dostępnych opcji, stanowiąc tym samym alternatywę dla pól uzupełnianych przy użyciu kropki. Przestawia się je za pomocą kliknięcia, bądź też przekręcając myszką pokrętło. Aktywna jest zawsze ta opcja, którą w danej chwili widać na środku pokrętła.


 

Pola daty

Pola te uzupełnia się, wpisując datę lub wybierając ją z kalendarza (rysunek), wyświetlającego się po naciśnięciu przycisku down.gif. W przypadku wyboru daty z kalendarza program podpowiada jej wartość, najczęściej jako datę dzisiejszą, jednak w niektórych przypadkach, takich jak np. data przypomnienia o wykonaniu zdarzenia, program wyświetla datę ustaloną przez operatora. Aby wybrać inną datę, wystarczy zaznaczyć ją myszką w polu kalendarza.

Poruszanie się po kalendarzu wstecz i do przodu umożliwiają przyciski left.gif i right.gif, natomiast wybieranie konkretnych wartości, bez przechodzenia przez wszystkie pośrednie, jest możliwe dzięki kilku dodatkowym opcjom:

przejście do dnia dzisiejszego możliwe jest przez wybranie opcji Dziś u dołu kalendarza lub użycie prawego przycisku myszki, który wyświetla stosowne polecenie (jednoelementowe menu kontekstowe);

wybór danego miesiąca możliwy jest dzięki liście, pojawiającej się po kliknięciu w nazwę miesiąca;

wybór danego roku możliwy jest dzięki liście, pojawiającej się po kliknięciu w numer roku, na której można wpisać inny rok lub zmienić go przyciskami.



Pola czasu

Kliknięcie w pole czasu otwiera widok zegara (rysunek). Pole uzupełnia się przez wpisanie wartości w formacie „godziny : minuty” w dolną linię edycyjną, bądź też ustawienie wskazówek na wybranej godzinie. Małą wskazówkę ustawia się przy tym klikając w określony punkt tarczy, zaś dużą - w punkt poza tarczą zegara. W dolnej części tarczy znajduje się przełącznik AM/PM. Kliknięcie weń zmienia jego stan, ustalając, czy chodzi o godzinę przed południem (AM), czy też po południu (PM).



W pewnych sytuacjach niektóre pola mogą być nieaktywne. Na przykład jeżeli zaznaczymy, że adres do korespondencji klienta jest identyczny z adresem zamieszkania, nie będzie można wpisać tego pierwszego – zostanie on wprowadzony automatycznie do odpowiednich pól edycyjnych i wyświetlony na szaro, tym samym pola te staną się niedostępne do edycji.


Drzewa selekcji

Drzewa selekcji (rysunek) pozwalają na łatwy wybór osoby (zasobu) spośród większej ich liczby, w sytuacji, gdy poszczególne jednostki zostały w jakiś sposób pogrupowane. Przykładem może być podział przedsiębiorstwa na działy i przyporządkowanie do nich pracowników oraz stanowisk.



Drzewa selekcji bardzo często pojawiają się jako alternatywa dla list rozwijanych. W przypadku wspomnianych pracowników listy takie są zapewne wygodniejsze w użyciu jeśli firma jest mała. W przypadku większych organizacji zdecydowanie lepiej sprawdzają się drzewa selekcji.


 

Nasz portal instaluje pliki ciasteczek (cookies) – tutaj dowiesz się o nich więcej. Przeglądając te strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas wspomnianych plików.

When browsing our webpages you accept cookies from this site