Diagram Gantta jest narzędziem znakomicie ułatwiającym planowanie projektu. Poszczególne etapy (sprawy) przedstawione są w postaci poziomych prostokątów, natomiast strzałki uwidaczniają zależności pomiędzy nimi, wyznaczając tzw. ścieżki krytyczne. Przesunięcie etapu w czasie lub wydłużenie jego trwania (np. przy pomocy myszki) powoduje odpowiednie przesunięcie kolejnych etapów znajdujących się na tej samej ścieżce krytycznej.
Punkty kontrolne, zwane też kamieniami milowymi, oznaczane są małymi rombami - są to sprawy, dla których w kreatorze zaznaczono opcję Punkt kontrolny.
Jeżeli plan projektu zmieniał się w czasie, możliwe jest zapisywanie jego kolejnych instancji przyciskiem Nowy. Wtedy pojawiać się one będą na liście rozwijalnej w polu Wybierz stan. Wybór historycznej instancji w późniejszym terminie spowoduje, że na diagramie pojawią się dodatkowo błękitne paski pokazujące, jak poprzednio wyobrażaliśmy sobie przebieg projektu.
Uwaga: Ta funkcja nie obrazuje realizacji projektu, lecz jedynie historię jego planowania.
Czarny pasek postępu na prostokątach etapów obrazuje aktualny stan ich realizacji. Odpowiednią wartość procentową ustawia się manualnie w kreatorze sprawy, jednakże możliwe jest też zbudowanie w warstwie konfiguracyjnej Systemu dedykowanych automatów, aktualizujących tę wartość na podstawie innych parametrów (np. stopnia realizacji budżetu, liczby przepracowanych godzin itp.).
Strzałki pionowe umożliwiają przesuwanie etapów w pionie, natomiast strzałki poziome pozwalają obniżać hierarchię etapów (tworzyć z nich podetapy) lub ją podwyższać.